Fotowoltaika, czyli niedocenione źródło energii

Fotowoltaika niejednokrotnie określana jest mianem „niedocenionego źródła energii”. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się jednak na zainstalowanie paneli w swoim domu czy nawet w siedzibie przedsiębiorstwa.

Co to jest fotowoltaika?

Zjawisko fotowoltaiczne polega na bezpośrednim przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną. Naświetlanie sprawia, że między warstwami fotoogniw powstaje napięcie, a tym samym wytwarzana jest moc. Jest jednak ona zbyt mała, by mogła znaleźć praktyczne zastosowanie, dlatego poszczególne ogniwa łączone są w moduły. To właśnie dzięki modułom możliwe jest uzyskanie dostatecznej ilości prądu.

Wydajność instalacji

Domowa instalacja fotowoltaiczna pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowana, pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Nowoczesna fotowoltaika umożliwia uzyskanie prądu potrzebnego do zasilenia urządzeń domowych, a także oświetlenia domu. Ponadto niewykorzystany prąd można odsprzedać – stąd nowe określenie „prosument” powstałe z połączenia słów „producent” i „konsument”. Niewykorzystana część energii może być więc odsprzedawana, a tym samym odpowiednie dobranie wielkości instalacji pozwala czasem nie tylko uniknąć płacenia za prąd, a nawet zarobienia na pozyskanej energii.

Jak zbudowane są panele?

Moduły umieszcza się w obudowie ochronnej, która zapewnia ochronę przed korozją, a także przed wilgocią, zanieczyszczeniami czy wpływem czynników atmosferycznych. Takie moduły łączy się następnie w większe zespoły, czyli panele montowane są na konstrukcjach mocujących, które wraz z dołączonym okablowaniem nazywane są kolektorem fotowoltaicznym. Urządzenia fotowoltaiczne są trwałe, łatwe w obsłudze i bezpieczne dla środowiska, a ponadto mogą być budowane jako niezależne systemy o mocy do nawet kilku megawatów. Dzięki temu znajdują zastosowanie w różnych warunkach i w budynkach różnej wielkości.

Montaż instalacji

Wbrew powszechnemu przekonaniu montaż urządzeń fotowoltaicznych wcale nie wiąże się z szeregiem trudności. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga ponadto zmian w konstrukcji domu. Na ogół niepotrzebne jest wzmacnianie dachów, ponieważ są one standardowo projektowane na dużo wyższe obciążenia niż te pochodzące z paneli. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu panelom wymaganej niezacienionej powierzchni. Jeśli obszar na dachu jest niewystarczający, konstrukcję można umieścić na gruncie, wybierając niezacieniony kawałek działki. Panele powinny być skierowane na południe lub południowy-zachód.

Comments are closed.