Energia dla firm – czy da się obniżyć jej cenę?

W każdej firmie możliwe jest obniżenie rachunków za prąd i to bez konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Brzmi mało prawdopodobnie? Jest to jednak jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Obecnie każdy przedsiębiorca ma sporo możliwości – zmiana taryfy czy dostawcy prądu, zwiększenie lub zmniejszenie limitu mocy umownej czy przeprowadzenie audytu elektroenergetycznego.

 

Energia dla firm – czy da się obniżyć jej cenę?

Chociaż nie da się uniknąć opłat za pobór energii elektrycznej, to można mniej lub bardziej obniżyć rachunki za prąd. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej taryfy. Konieczne jest jednak najpierw oszacowanie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej w danych godzinach. Czasami zamiast jednostrefowej taryfy (stała stawka za kilowatogodzinę przez całą dobę) korzystniejszą opcją będzie taryfa dwustrefowa z podziałem na strefę tańszą i droższą. Drugą istotną kwestią jest moc umowa i moc pobrana. Zdarza się tak, że przedsiębiorcy przekraczają limit mocy umownej, przez co muszą nieświadomie płacić znacznie wyższe rachunki za prąd. Warto zatem sprawdzić rachunki za energię elektryczną z ostatnich dwunastu miesięcy. Nawet przekroczenie 1 kW mocy umownej, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą – aż dziesięciokrotnie wyższej niż stała opłata dystrybucyjna. Jeśli rzeczywiście przekraczany jest limit mocy umownej, to jak najszybciej należy złożyć stosowny wniosek do lokalnego dystrybutora o jego zwiększenie.

W przypadku wielu firm zaleca się wykonać audyt elektroenergetyczny, można dzięki czemu uzyskać informacje dotyczące konkretnych prac modernizacyjnych, pozwalających na obniżenie rachunków za prąd. Za pomocą audytu można nie tylko znaleźć konkretne rozwiązania, ale także ocenić ich koszty, czyli w efekcie uzyskać optymalne korzyści.

Co jeszcze ma znaczenie?

Okazuje się, że z pozoru drobiazgi, mogą wpłynąć pozytywnie na obniżenie rachunków za prąd. Z całą pewnością sporo energii elektrycznej zużywanej jest na oświetlenie w firmie. W związku z tym warto wymienić zwykłe żarówki na świetlówki energooszczędne czy też najlepiej na oświetlenie LED. Warto także zadbać o utrzymanie okien w czystości i pomalowanie pomieszczeń na jasne kolory, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie jak najwięcej z naturalnego światła. Pamiętać należy także o niepozostawianiu urządzeń w trybie stand-by.