Ekologiczny prąd dla domu

Coraz większą popularnością cieszy się życie w stylu eko. Większość ludzi chce żyć zgodnie z naturą, dlatego stawia na różne produkty w stylu eko. Ekologiczne jedzenie, ubrania, a nawet okna. Dlaczego więc nie skorzystać z ekologicznego prądu?

Prąd z roku na rok coraz bardziej drożeje, a przez to trudniej jest nam oszczędzić pieniądze. Może w takim przypadku warto postawić na ekologiczny prąd dla domu?

Słońce jest właśnie takim ekologicznym źródłem energii, a dodatkowo jeszcze niewyczerpywalnym. Poza tym świeci ono za darmo i każdy może ten fakt wykorzystać.

A jak to działa?

Aby powstała taka właśnie instalacja fotowoltaiczna trzeba moduły fotowoltaiczne zamontować na dachu domu, należy je złączyć przewodami elektrycznymi oraz podłączyć do falownika. Tyle wystarczy, by uzyskać ekologiczny prąd. Dzięki temu zyskasz darmowy prąd dla Twojego przytulnego domku.

W ciągu roku w Polsce całkowite promieniowanie słoneczne na powierzchnie płaską wynosi gdzieś około 1000 kWh/m² . Optymalny kąt nachylenia tej powierzchni wynosi 1200 kWh/m². W energię elektryczną przetwarzanych jest z tego ponad 14% przez ogniwa solarne tworzące moduły fotowoltaiczne. W zimie pozyskuje się 1/3 energii, a latem aż 2/3.

Ekologiczna produkcja prądu

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd od samego świtu. Potrzebuje do tego jedynie światła dziennego. W ciągu jednego roku taka instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp, może służyć do uzyskania około 900-980 kWh energii elektrycznej.

Natomiast instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp może wytworzyć takiej energii rocznie około 4000-5000 kWh. To, ile wytworzy będzie zależało od skierowania, lokalizacji, czy kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej. Będzie to odpowiadało około 100% zapotrzebowania na prąd dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej gospodarstwo. Dzięki temu zredukujemy zużycie CO2 o około 2200 kg w ciągu roku. Wpłyniemy także pozytywnie na środowisko.

Zalety fotowoltaiki

Zalet instalacji fotowoltaicznych jest wiele, należą do nich między innymi: oszczędność energii elektrycznej – możemy się uniezależnić od sprzedawców energii, którzy co jakiś czas podwyższają jej cenę, możemy także odsprzedawać nadwyżki energii słonecznej, dzięki czemu zarobimy jeszcze pieniądze, energia taka nie wpływa szkodliwie na środowisko poprzez produkcję szkodliwego CO2 czy na przykład gazów cieplarnianych. Poza tym moduły fotowoltaiczne są proste w utrzymaniu, wytrzymałe i mają bardzo długą żywotność.

Chcąc zaoszczędzić pieniądze warto zdecydować się na energię pozyskiwaną ze słońca. To tani sposób uzyskiwania energii, a przede wszystkim ekologiczny.

Comments are closed.