Dostawcy energii ekologicznej

Każdy ma dość rosnących cen opłat za prąd i szuka metod, aby je zmniejszyć. Dostawcy energii ostatnimi czasy proponują korzystne rozwiązania, więc możemy płacić mniej przy odpowiednim użytkowaniu energii. A co byście powiedzieli, aby nie płacić w ogóle? Nie chodzi tu o stworzenie sobie długu u dostawców prądu, ale o zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i o korzystaniu z ekologicznego prądu! Dostawcy energii (sprawdź) coraz częściej proponują ekologiczne rozwiązania.

Fotowoltaika w Polsce i na świecie

Inwestycje fotowoltaiczne mogą być realizowane prawie w każdym miejscu w Polsce, gdzie świeci słońce. Możliwość uzyskania energii słonecznej w naszym kraju poprzez kolektory słoneczne jest podobna jak we Francji czy w Niemczech. Związane to jest z położeniem na tej samej szerokości geograficznej.

Fotowoltaika na świcie najlepiej rozwija się w Europie. Unia Europejska w 2010 roku była rynkiem największym. Całkowita wartość zainstalowanej mocy wynosiła razem 30 GW. Prym wiodą tu Niemcy, u których zamontowane ogniwa generują około 30 GW energii.

Ludzie chcą oszczędzać

Obecnie zaczyna się boom na energię pozyskiwaną z promieniowania słonecznego. Najbardziej rozchwytywane są panele fotowoltaiczne. Koszty ogniw słonecznych, które produkują 1 kWp to wydatek rzędu od 5-8 tysięcy złotych. Instalacja nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach energetycznych, ale także uzyskane nadwyżki będzie można sprzedawać do krajowych sieci.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi możemy w sposób płynny przełączać źródła energii między panelami, a także bateriami i energetyką konwencjonalną.

W słoneczny dzień cały dom będzie korzystał z energii słonecznej, a w nocy będzie tą energię czerpał ze zmagazynowanych źródeł w baterii.

W związku z tym, że  w Polsce jest mniejsze nasłonecznienie niż na przykład w Hiszpanii, w styczniu i lutym użytkownicy przeważnie korzystają z sieci. Jednak już w kwietniu czy maju słońca jest tyle, że w związku z tym system produkuje nadwyżki. Wtedy na nadwyżkach tych możemy zarobić.

A jak to działa?

Aby móc skorzystać z prądu, który jest wytworzony przez panele fotowoltaiczne potrzebny jest nam inwerter czyli falownik, a także regulator ładowania oraz przetwornica i akumulatory.

Najważniejszym elementem systemu PV są moduły fotowoltaiczne. Zbudowane są one ogniw, które są wykonane z krzemu mono lub polikrystalicznego. Są one połączone w jeden panel i potrafią pokryć zapotrzebowanie w energię przez większość roku.

Do systemu montażowego zaliczamy między innymi: szyny montażowe, konstrukcje nośne, czy uchwyty dachowe.

Jeżeli mamy taką możliwość, to warto przerzucić się na prąd pozyskiwany z instalacji fotowoltaicznych. Oszczędzimy pieniądze, a poza tym przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Comments are closed.