Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych zwiększą popularność aut na prąd?

Samochody na prąd to przełom w technologii, który przynosi za sobą wiele zalet. Pojazdy z napędem elektrycznym znacznie górują nad swoimi konkurentami, które napędzane są silnikami spalinowymi. W Polsce jednak wciąż muszą one walczyć o swoją pozycję i zainteresowanie wśród użytkowników samochodów. Spowodowane jest to głównie niezbyt rozwiniętą infrastrukturą, która umożliwia ładowanie baterii. To ma się jednak zmienić. Obecnie, nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają w coraz szybszym tempie.

Jakie są zalety samochodów z napędem elektrycznym?

Samochody z napędem elektrycznym posiadają olbrzymią przewagę nad autami, które pracują w oparciu o tradycyjne silniki spalinowe. Przede wszystkim, pojazdy elektryczne są znacznie tańsze w utrzymaniu, co w zestawieniu z ciągle drożejącymi cenami paliwa wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Rynek energetyki jest dość stabilny i właściciele pojazdów elektrycznych nie muszą obawiać się nagłych i zaskakujących zmian cen prądu. Posiadanie samochodu z baterią jest zatem rozwiązaniem ekonomicznym i przewidywalnym, czego nie da się powiedzieć o pojazdach z silnikiem spalinowym. Drugim, niezwykle ważnym aspektem, szczególnie w kontekście wzrastającego smogu w  polskich miastach, jest fakt, że takie rozwiązanie jest ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Samochody elektryczne nie zatruwają powietrza i są przyjazne dla otoczenia. Kolejnym atutem jest bardzo cicha praca takiego samochodu, która gwarantuje użytkownikowi całkowite odprężenie podczas jazdy. Żeby jednak jazda pojazdami elektrycznymi była w pełni swobodna, potrzebna jest dobrze rozwinięta sieć punktów, w których można będzie zregenerować baterie.

Punkty ładowania

Polaków przed zakupem auta elektrycznego wciąż powstrzymuje słabo rozwinięta sieć punktów ładowania. Sytuacja jednak zaczęła się zmieniać. Ruszył program rozwoju infrastruktury. Stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają w coraz większej ilości polskich miast, a także na drogach prowadzących do nich. Rządowy program rozwoju sieci stacji ładowniczych, zakłada utworzenie sześciu tysięcy punktów ładowania do 2020 roku. Taki wynik znacznie usprawni możliwość swobodnego podróżowania pojazdami elektrycznymi. Są to tzw. stacje wolnego uzupełniania baterii, w których jej regeneracja potrwa kilka godzin. Na rynku pojawiły się również prywatne firmy, które inwestują budując stacje szybkiego ładowania. W takich punktach uzupełnienie baterii ma odbywać się nawet do trzydziestu minut. To realna szansa na zwiększenie ilości pojazdów elektrycznych na polskich drogach.

Comments are closed.